loader
yükleniyor...

EN UCUZ TRAFİK SİGORTASI NASIL SORGULANIR

En ucuz trafik sigortasını nasıl bulacağınızı bu yazıda incelemeye çalıştık. En ucuzu kadar doğru yerden poliçe almak da önemlidir.

EN UCUZ TRAFİK SİGORTASI

 

Trafik sigortası içerik bakımından temel teminatları devlet tarafından sabit şekilde belirlenen bir sigorta türüdür. Sigortalının karşıya vereceği maddi ve bedeni zararları karşılar.

Şartları sabit olan bir sigorta içinde ucuzunu aramak daha doğal bir yöntem olacaktır. Her ne kadar 2017 yılından bu yana devletin trafik sigortasında tavan fiyat uygulaması olsa da tabanda fiyatlar değişiklik göstermektedir. En ucuz trafik sigortası ya da en uygun trafik sigortasını bulmanın yollarını bu makalede size aktaracağız.

Bunun için yenileme olacak poliçelerde bir kere aracınızın sigotasının 30 günden az kalması gerekmektedir. Çünkü son yılın indirimini ya da sürprimini başka türlü alamazsınız. Sistem poliçe yapmaya da müsaade etmiyor.

Yenileme poliçelerinde özellikle ilk olarak sigorta bilgi merkezinin sitesinden faydalanarak kendiniz sigortanızın ne çıkacağı hakkında sağlıklı bilgi edinebilirsiniz. Bunun için sbm.org.tr adresine girerek online işlemler menüsünün altında “trafik sigortası teklif karşılaştırma” seçeneğinden T.C. kimlik numaranı ve kimlik numaranız ile sorgulama yapabilir yada aşağıdaki linki kullanabilirsiniz. Son dönemde buna e-devlet üzerinden giriş eklenmiştir.

Buradan kabaca fiyatları aldıktan sonra acentenize dönüş yapıp sizin için bir sorgulama ve değerlendirme yapmasını isteyebilirsiniz. Yeterli görmezseni ikinci bir acenteyi de devreye sokup en iyi trafik sigortası fiyatını bulduğunuzdan emin olabilirsiniz. Acentenizin sizin gördüğünüzün ötesinde daha uygunu trafik sigortası seçenekleri size sunma imkanı olabilir. Unutmayınki sbm.org.tr üzerinden fiyat görseniz bile poliçe yapma imkanı mevcut değildir. Trafik sigortası yaptırmak için yine güvenilir bir acenteye ihtiyacınız olacaktır.

Yeni araç alanların araç trafik sigortası sorgulaması biraz daha zor olmaktadır. Sbm (Sigorta Bilgi Merkezi) nin sitesi fiyat vermemektedir. Acentenize dönüp sizin için en ucuz trafik sigortası fiyatını bulmasını isteyebilirsiniz. İyi bir acente dönemsel olarak hangi şirketlerin iyi fiyatlar verdiğini bilir ve direkt o şirketlere yönelerek size kısa yoldan en iyi fiyatı verecektir. Fakat gözden kaçmaması açısından sizde gözünüze çarpan birkaç şirketin fiyatına bakmasını isteyebilirsiniz.

Burada çalşacağınız acentenin kendi karından önce sizi önemseyip sizin için en uygun trafik sigortasını ve en ucuz sigortayı bulaması öenmlidir. Bunun yanında taksitle trafik sigortası yapma imkanlarını da sizin için araştırması önem arzetmektedir.  Şirketler trafik sigortasının içeriğinde bazı ek teminatlar verebilmektedir. Mesala yol yardım, mini onarım, konut, ferdi kaza ve ihtiyari mali mesuliyet teminatlarını ek olarak verebilmektedir. Bunları da değerlendirerek fiyatınızı oluşturabilirsiniz.

Bütün bunları sağladığını düşündüğünüz acenteyi bulduğunuzda poliçenizi yaptırabilirsiniz. Bununla birlikte kişisel görüşüm açısından acentenizde başka şartlarda aramayı unutmayın. Sizin 24 saat ulaşabileceğiniz, her konuyu danışabileceğiniz ve sürekli poliçelerinizi takip edecek bir acente ile çalışamanızı tavsiye ederim.

Saygılarımla

Erol ÖZMEN

Genel Müdür

Bir Sigorta Aracılık Hizmetleri A.Ş.